ceper

film studio

DVD Slepá dôvera - tip na darček

Asi by zo mňa nebol dobrý obchodník. Nemám na to povahu. Nevedel by som totiž predávať veci len tak, pre zisk. Jediné čo dokážem je skúšať predať vec, ktorej verím. Filmu Slepá dôvera verím. Je v ňom kus práce a hlavne srdca. Je v ňom silný príbeh, akých veľa nenájdete. Filmom, ktorý ocenili poroty na prestížnych Medzinárodných festivaloch môžete potešiť svojich blízkych, alebo ľudí na ktorých vám záleží. Ale hlavne podporíte filmové spracovanie ďalšieho silného príbehu do budúcnosti. :) Rasťo Hatiar.

"Tento film obsahuje základné atribúty dokumentaristiky, od prvej do poslednej scény. Dáva príbehu humanistický rozmer, citlivým spôsobom zdôrazňuje priateľstvo, vytrvalosť a altruizmus vo svojích nádherných formách. Prvotriedna réžia a vynikajúce vyprofilovanie postáv obyčajných ľudí, ktorí sa stali hrdinami ... takmer neviditeľnými, ale prítomnými. Film o živote, o jednoduchých, ale nádherných stvoreniach." /ECHO Mountain film festival - Medzinárodný festival v SKOPJE / Macedónsko/

                        kúpiť DVD                     

 

Synopsa filmu: Juraj Práger je normálne zdravé dieťa, vyrastajúce v milujúcej rodine. Keď  prichádza do puberty, tak sa mu začína zhoršovať zrak. Diagnóza lekárov znie - zápal zrakového nervu. No oveľa zdrvujúcejšie je následné konštatovanie lekára, že toto ochorenie je neliečiteľné a Juraj následkom toho do niekoľkých rokov úplne oslepne. Keď sa to dozvedá nemá chuť žiť, navyše ho to postihuje v tom najhoršom veku. Keď má 19 rokov rozozná už len svetlo a tmu. No s pomocou svojej rodiny a kamarátov nachádza opäť zmysel života a navyše začína robiť veci, nie celkom bežné pre nevidiaceho človeka.  Pred pár rokmi jeho najlepší kamarát Kosťo  navrhol Jurajovi, či by nešli spolu na najvyššiu horu Európy Mont Blanc. Aj počiatočným zamlčaním dôležitých súvislostí Kosťo nahovorili horelezca Zoltána Pála, aby ich na Mont Blanc sprevádzal. Film je strhujúcim príbehom o prekonávaní samého seba a o pozitívnom prístupe k životu.

    dĺžka 32 min
    hudba: Branislav Jakubis
    kamera: Rastislav Hatiar
    produkcia: Dária Vršanská /Ceper Film/
    scenár, strih, animácie: Rastislav Hatiar
    réžia: Rastislav Hatiar

na DVD nájdete slovenskú a anglickú verziu filmu Slepá dôvera, trailer k filmu a dva krátke filmy: Force Of Gravity, Ski Emotion Iran.
   

Ocenenia:

- MFHF Poprad 2013 - cena za inšpiratívny príbeh človeka - "Cena za obrovský inšpiratívny príbeh človeka, ktorý vďaka entuziazmu a tímovej spolupráci odoláva svojmu osudu" 
- Hory a mesto Bratislava 2014 - Cena Literárneho fondu pre slovenský film s horskou tematikou - "Za zobrazenie posúvania limitov nečakaným smerom. Film je veľkou inšpiráciou pre ľudí, ktorým sa zdá, že život nemá zmysel."
- MHFF Teplice Nad Metují ČR - 3. miesto v diváckom hlasovaní z celkového počtu 41 filmov
- ECHO Mountain film festival Macedónsko / Skopje - špeciálna cena poroty: "Tento film obsahuje základné atribúty dokumentaristiky, od prvej do poslednej scény. Dáva príbehu humanistický rozmer, citlivým spôsobom zdôrazňuje priateľstvo, vytrvalosť a altruizmus vo svojích nádherných formách. Prvotriedna réžia a vynikajúce vyprofilovanie postáv obyčajných ľudí, ktorí sa stali hrdinami ... takmer neviditeľnými, ale prítomnými. Film o živote, o jednoduchých, ale nádherných stvoreniach."/úplné znenie ocenenia/

Video k článku: 

Film Slepá Dôvera / Blind Trust - teaser