ceper

film studio

Nový film ! PRÍŤAŽLIVOSŤ

Nový film spoločnosti CEPER FILM sprevádza jediných dvoch Slovenských basejumperov na ich exitoch po celej Európe. Unikátne zábery do filmu sme natáčali niekoľko rokov a teraz dostali konečnú podobu v krátkom  filme, ktorý bude mať svoju premiéru na Medzinárodnom festivale horských filmov v Poprade v októbri 2012. Tešíme sa a všetkých fanúšikov  CEPER FILMU srdečne na premiéru pozývame.

Ako tento film vznikal ?: Vznikal asi 4 roky. Natáčanie sme začali v Nórsku na skalnom útese KJERAG. Pokračovali sme vo Švajčiarsku v oblasti Eigeru - Lauterbrunnen a natáčanie sme zakončili v dvoch oblastiach v Taliansku na veži Tore Trieste a masíve Pordoi. Počas natáčania na veži Tore Trieste sme použili  vrtuľník.

O čom tento film je ?: Pri vzniku filmu sme vedeli čo nechceme. Nechceli sme štýl klasického dokumentárneho filmu, to znamená rozhovory, aký je basejump nebezpečný, strašný a podobné kecy.  Trošku sme chceli štýl filmu "20 seconds of Joys". Je to nádherný film so silnou myšlienkou a silným príbehom. Hlavná protagonistka však nemala šťastie. Karin Holekim počas natáčania našťastie len dočasne ochrnula. To sa nám chvalabohu nestalo. Nakoniec som sa rozhodol, že film bude krátky a poeticko - filozofický. A tak vzniklo dielo s filozofickou dvojzmyslenou výpoveďou o ponímaní slobody.

V čom by mohla spočívať jeho výnimočnosť ?: Asi v ničom. Basejumping síce vo svete  nie je masovým športom, no napriek tomu už skáče veľké množstvo ľudí /nie na Slovensku/. Každý má na hlave Go Pro kameru a točí. Tak vzniká kopec lepších či horších videí, ktoré zaplavujú internet. No bolo by to o ničom, keby sme sa aspoň o akúsi výnimočnosť nepokúšali. Takže toto je trošku zaujímavé dielo najmä preto, že je prvým Slovenským basejumperským filmom. Ďalšou zvláštnosťou je to, že je filmom o jediných dvoch Slovákoch, ktorí v čase natáčania tento šport robili. Poznáte podobný šport, ktorý by z 5 milónovej populácie robili len dvaja ľudia? A o trochu iný prístup sme sa snažili aj pri produkcii. Nie je to dokument, ale akási filozofická výpoveď  na pozadí, ktorej sa odohráva basejumping, ako ideálny ekvivalent vyjadrenia pocitu slobody.

Ako vznikol komentár do filmu? : Dva deci červeného vína a dobrá hudba. Myšlienky vytryskovalii, ako z narazeného ropného vrtu. 

Kto sa na filme podielal ?: Mnoho ľudí a kamarátov: Začnem tými najpodstatnejšími: Roman Dubský, jediný profesionálny basejumper a vlastne aj jediný basejumper na Slovensku. Dodal nádherné zábery z GO PRO kamery a postaral sa o jedinenčné skoky. Robert Gábriš. Druhý basejumper na Slovensku. Splnil si svoj sen zaskákal z niekoľkých exitov. Potom čo zahynulo pri basejumpe niekoľko kamarátov sa už venuje len skydivingu. Ale čo je podstatné financoval film nielen peniazmi, ale aj svojím entuziazmom. Jediný zahraničný protagonista vo filme je Petr Směšný z ČR. Prispel niekoľkými zábermi z helmet kamery. Mnoho najmä Robových Gabrišových kamarátov - Talianov, všetci sú uvedení v titulkách filmu. James Baxter skvelý Brit nám nahovoril anglický komentár, ktorý ešte predtým preložil Ján Gažo, kamarát a prefesionálny tlmočník.  Za malými doplnkovými kamerami stáli aj moji najlepší kamaráti Peter Kováč  a Dušan Balog. Vo vrtuľníku som si za kamerou posedel ja a tiež som chodil s chalanmi na útesy a občas sa zavesil do lana a zlanil za lepším záberom. No a potom som dal filmu konečnú podobu - Rasťo Hatiar.

Prečo je film v angličtine?: Slobodné rozhodnutie slobodného tvorcu. A prečo nie? Viac sa mi do filmu hodila angličtina. Zároveň bude hneď kompatibilný po celom svete. Slovenská verzia je so Slov. titulkami.

Komu je film určený?: Všetkým. Veríme, že si nájde svojích divákov medzi mladými ľudmi pre jeho obsah aj medzi staršími pre jeho nepubertálne spracovanie. S jeho prezentovaním počítame na filmových festivaloch. Takže usporiadatelia ozývajte sa. Radi Vám film na festival uvoľníme. Chceme, aby ho videlo mnoho ľudí, takže bude postupne zavesený aj na internet.

základné informácie k filmu:  Force of Gravity / Príťažlivosť 

  • téma: extrémny šport - basejumping
  • hlavná kamera Rasťo Hatiar
  • druhá kamera: Peter Kováč, Dušan Balogh
  • helmet kamera Roman Dubský, Petr Směšný 
  • letecká kamera: Rasťo Hatiar
  • komentár preložil do angličtiny Ján  Gažo
  • komentár nahovoril James Baxter v anglickom jazyku
  • scenár, strih, réžia Rasťo Hatiar
  • dĺžka 7 minút
  • produkcia CEPER FILM, s.r.o. 2012
Video k článku: 

50355033